• kontakt@twojeteksty.pl

ABC zakładów bukmacherskich – część pierwsza

abc obstawiania meczów

ABC zakładów bukmacherskich – część pierwsza

Rynek bukmacherski rośnie i naprawdę trudno tego nie zauważyć. Jeszcze 10 lat temu w Polsce działali tylko nieliczni bukmacherzy, a cały rynek był zdominowany przez szarą strefę. Jednak teraz branża zakładów w Polsce stała się dużo silniejsza, a bukmacherzy są obecnie uznanymi firmami, które budują swoją pozycję na rynku między innymi poprzez lukratywny sponsoring imprez sportowych. Oczywiście rozrost tej branży wynika przede wszystkim z faktu, że coraz więcej osób interesuje się typowaniem rywalizacji sportowej i nie tylko. Ja sam jako copywriter online od blisko 10 lat jestem związany z branżą bukmacherską. Dlatego przygotowałem kilka rad dla nowych graczy, którzy dopiero poznają świat związany z obstawianiem. Zapraszam Was do przeczytania krótkiego poradnika 🙂

Jak zacząć przygodę z obstawianiem?

Na początku chciałbym jeszcze wspomnieć o jednej bardzo ważnej kwestii. Kluczem do zdrowego podejścia przy obstawianiu zakładów sportowych jest traktowanie tego w roli rozrywki. Moim zdaniem przy obecnym stanie prawnym nie należy postrzegać zakładów jako inwestycji albo (co gorsza) źródła stałych dochodów. Tutaj ma chodzić przede wszystkim o rozrywkę i odczuwanie większych emocji w czasie meczu. Sam zresztą podchodzę do tego w ten sposób, gdyż copywriting stanowi dla mnie podstawową formę zarobku 🙂

Po wyjaśnieniu tej kwestii można przejść do konkretów. Tak naprawdę jedynym wymogiem stawianym przed nowymi graczami jest osiągnięcie pełnoletniości. Tylko osoby pełnoletnie mogą legalnie obstawiać wydarzenia sportowe w Polsce. Bukmacherzy mają zresztą obowiązek weryfikowania wieku graczy, którzy obstawiają u nich rywalizację sportową.

Obecnie lwia część rynku zakładów bukmacherskich przeniosła się do internetu. Jest to kolejny znak czasów, bo jeszcze kilkanaście lat temu cały rynek opierał się na istnieniu bukmacherów naziemnych, czyli oddziałów przyjmujących zakłady bezpośrednio w swojej placówce. Choć era bukmacherów naziemnych powoli przemija, takie punkty wciąż mogą być atrakcyjną opcją dla niektórych graczy.

Obstawianie meczów przez internet oznacza bowiem konieczność założenia oraz weryfikacji konta u wybranego bukmachera. Jednak nie jest to wymagane w przypadku zawierania zakładów we wspomnianych punktach naziemnych. Tym samym takie punkty nadal mogą być dobrą opcją dla ludzi, którzy chcą po prostu jednorazowo spróbować swoich sił w obstawianiu rywalizacji sportowej.

Krok pierwszy – sprawdzenie legalności bukmachera

Trzeba jednak przyznać, że obecnie bukmacherzy naziemni stali się już opcją tylko dla niedzielnych graczy. Zdecydowana większość typerów obstawia mecze online i dlatego na tym aspekcie skupię się w tej części.

wygrana online

Jak już wspomniałem, obstawianie meczów online wymaga wcześniejszego zarejestrowania konta u wybranego bukmachera. Na ten moment w Polsce działa ponad 20 bukmacherów, którzy dysponują licencją na oferowanie legalnych zakładów sportowych. Taka licencja jest niezbędna do tego, aby legalnie prowadzić tego typu działalność nad Wisłą. Z tego względu wszyscy bukmacherzy dysponujący taką licencją są określani mianem legalnych bukmacherów. Warto tutaj dodać, że zgodnie z obecnymi przepisami prawnymi – obstawianie zakładów u tzw. nielegalnych bukmacherów, czyli takich nieposiadających wspomnianej licencji, stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny.

Pierwszym krokiem do założenia konta jest więc sprawdzenie tego, czy wybrany bukmacher działa legalnie w Polsce. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest sprawdzenie adnotacji na stronie internetowej bukmachera. Tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na indywidualny numer przyznanej licencji oraz datę jej ważności. Drugą opcją będzie natomiast wejście na rządową stronę internetową oraz sprawdzenie rejestru legalnych bukmacherów.

Krok drugi – wybór bukmachera

Jeśli wiemy już, którzy bukmacherzy są legalni, można przejść do wyboru jednej lub kilku firm. Oczywiście kryteria takiego wyboru zależą w dużej mierze od preferencji gracza. Ja jednak podam kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze, dostępna oferta zakładów. Dzisiaj bukmacherzy oferują naprawdę ogromne możliwości pod kątem typowania poszczególnych wydarzeń. Jednak ich oferty nie zawsze są równie bogate. Niektóre firmy zapewniają większy wybór zakładów poświęconych konkretnym dyscyplinom. Jest to o tyle istotne, że praktycznie każdy gracz chce obstawiać maksymalnie kilka dyscyplin, bo nie można w końcu interesować się wszystkim. Dlatego warto sprawdzić, czy dany bukmacher oferuje możliwość np. obstawiania tych bardziej niszowych rozgrywek i jak wygląda wybór dostępnych zakładów.

obstawianie meczów online

Po drugie, wysokość kursów. Tutaj nie trzeba chyba specjalnie tego tłumaczyć. Kurs bukmacherski powstaje poprzez ocenę prawdopodobieństwa danego zdarzenia oraz wliczenie do takiego kursu marży bukmachera. Są więc to dwa niezależne od siebie czynniki. To z kolei sprawia, że u dwóch bukmacherów można odnaleźć nieco inne kursy na dane zdarzenie. Gracze powinni więc naturalnie wybierać takie firmy, gdzie kursy na ich dyscyplinę są najwyższe. Można to sprawdzić samodzielnie lub skorzystać z serwisów weryfikujących oferty polskich bukmacherów (np. LegalniBukmacherzy.pl).

Po trzecie, ogólny wygląd strony (lub aplikacji) i łatwość nawigacji. To jest akurat kwestia bardzo mocno subiektywna, ale przy przeglądaniu platformy lub aplikacji danego bukmachera warto zwrócić na to uwagę.

Jest jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, ale on zasługuje na osobne omówienie.

Bonusy bukmacherskie – oferta tylko dla nowych graczy

Na początku tego tekstu wspomniałem o tym, że rynek bukmacherski w Polsce staje się coraz bardziej konkurencyjny. Dlatego bukmacherzy zaczynają coraz zacieklej rywalizować o nowych klientów. W branży zakładów już od dawna główną kartą przetargową przy zdobywaniu nowych graczy są bonusy bukmacherskie. Zdecydowana większość takich ofert ma charakter jednorazowy i można z nich skorzystać tylko bezpośrednio po założeniu konta. Jeśli ktoś nie zrobi tego od razu po rejestracji, później straci taką możliwość.

bonusy bukmacherskie dla nowych graczy

Oczywiście używam tutaj liczby mnogiej, bo takie bonusy mogą mieć różne formy. Bukmacherzy prześcigają się w wymyślaniu coraz ciekawych ofert, ale w rzeczywistości są trzy najczęściej spotykane formy bonusów startowych. Pokrótce je opiszę oraz przedstawię ich najważniejsze zalety i wady.

Bonus od depozytu

Jest to zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj bonusu powitalnego. Zasada jego działania jest bardzo prosta. Bukmacher przyznaje graczowi bonus w momencie, kiedy ten dokonuje pierwszej wpłaty na swoje konto. Zazwyczaj taki bonus ma formę dodatkowych 100% wartości wspomnianej wpłaty. Jedynym ograniczeniem jest tutaj limit wyznaczony przez bukmachera.

Plusy:

 • Łatwe warunki otrzymania (wystarczy tylko dokonać jednej lub kilku wpłat na konto);

 • Wysoka wartość (zazwyczaj limit wyznaczony przez bukmachera wynosi przynajmniej 1000 złotych);

Minusy:

 • Wysokość bonusu jest uzależniona od wysokości wpłaty (trzeba od razu wpłacić całą kwotę na konto);

 • Konieczność dokonania obrotu bonusem w celu wypłacenia środków;

 • Ograniczenie czasowe (bonus może być ważny przez 7, 14 lub 30 dni).

Zakład bez ryzyka

Drugim często spotykanym rodzajem bonusu jest cashback, czyli zakład bez ryzyka. Działa on nieco inaczej niż wspomniany wyżej bonus od depozytu. Cashback pozwala bowiem graczowi na postawienie jednego zakładu za określoną kwotę i uzyskanie gwarancji zwrotu stawki w przypadku przegranej. Bukmacherzy uznają, że taki bonus pozwala na przetestowanie działania ich platformy.

Plusy:

 • Gracz może obstawić wybrane wydarzenie lub wydarzenia bez ryzykowania utraty kapitału;

 • Od pewnego czasu wartość takich bonusów systematycznie rośnie;

 • Czasami cashback stanowi jeden z kilku dostępnych bonusów dla nowych graczy;

 • Część bukmacherów uznaje taki zakład za zrealizowany dopiero w momencie przegrania typu.

Minusy:

 • Większość bukmacherów zwraca stawkę przegranego zakładu w formie bonusu i trzeba później obrócić takimi środkami w celu ich wypłaty;

 • Niekiedy cashback jest rozliczany nawet w przypadku wygranego zakładu.

Darmowy zakład

Freebet lub po prostu darmowy zakład to ulubiona promocja wielu graczy. Wynika to głównie z dwóch podstawowych kwestii. Po pierwsze, freebet jest często przyznawany graczom nawet bez dokonania wpłaty na konto. Takie środki są więc dostępne od razu po rejestracji konta. Po drugie, freebet zazwyczaj można wykorzystać w dowolny sposób. Można więc zagrać jeden zakład za całą stawkę lub podzielić bonus na kilka mniejszych zakładów.

Plusy:

 • Rejestracja konta to jedyny wymóg związany z przyznaniem tego bonusu;

 • Dowolność pod kątem warunków obrotu;

 • Jest to jedyny bonus pozwalający na obstawianie bez angażowania własnych środków.

Minusy:

 • Wysokość takich bonusów jest zazwyczaj bardzo niewielka.

Na tym moim drodzy kończymy pierwszą część tego tekstu, a ja już teraz zachęcam do lektury drugiej, która ukaże się niebawem 🙂

Zapraszam także do zapoznania się z treścią moich innych tekstów. Jeżeli natomiast interesują Cię moje usługi jako copywriter online, zapraszam do kontaktu – kontakt@twojeteksty.pl.

TwojeTeksty.pl
TwojeTeksty.pl

This site is protected by wp-copyrightpro.com