• kontakt@twojeteksty.pl

Portfolio

Portfolio

Copywriter portfolio

Niniejsze teksty mają przybliżyć Państwu sposób, w jaki realizuję przykładowe zamówienia. Mam nadzieję, że zamieszczone artykuły przypadną Państwu do gustu. A kto wie… Być może podobny tekst znajdzie się wkrótce na Państwa stronie internetowej 🙂 Gorąco zapraszam do zapoznania się z moim „copywriter portfolio”.

Korporacyjne zdrowie, czyli wpływ pracy biurowej na organizm człowieka – TwojeTeksty.pl

Według powszechnej opinii to praca fizyczna źle wpływa na nasze zdrowie. Już sama perspektywa wielogodzinnego przenoszenia ciężkich pakunków może budzić w nas niechęć. Z tej perspektywy praca umysłowa wykonywana w nowoczesnym biurze uchodzi za szczyt wygody. A gdyby było dokładnie na odwrót? A gdyby to praca biurowa okazała się w rzeczywistości bardziej niebezpieczna? Oczywiście jest to nieco przesadzone stwierdzenie, niemniej jednak zagrożenie jest realne i należy się z nim liczyć.

Co prawda, pracownicy biurowi nie mają zazwyczaj bezpośredniej styczności z niebezpiecznymi substancjami, a ponadto nie muszą wykonywać żadnych ryzykownych czynności. Jednak zagrożenie związane z pracą biurową ma charakter długofalowy, przez co ewentualne problemy zdrowotne mogą ujawnić się dopiero po kilku miesiącach lub latach. Niestety, ludzie pracujący w biurach są często przekonani, że ich praca nie może prowadzić do poważnych schorzeń. Czy aby na pewno?

Przejrzyj na oczy… dosłownie!

Niemal każdy pracownik biurowy wykonuje swoje zadania przy użyciu komputera. Oczywiście systemy komputerowe umożliwiają bardziej efektywną pracę, ale trzeba pamiętać o tym, że kilka godzin spędzonych przed monitorem to spore obciążenie dla oczu. Jak sobie z tym radzić? Dobrym sposobem jest organizowanie krótkich przerw w pracy (np. co pół godziny), które umożliwią oderwanie wzroku od ekranu. Taka przerwa powinna trwać przez dwie lub trzy minuty, dzięki czemu mięśnie oka zyskają cenną chwilę odpoczynku. Jeżeli praca przed komputerem jest przyczyną nadmiernej suchości w oku, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup kropli nawilżających.

Wyprostuj się i pomyśl o kręgosłupie!

Fotele biurowe może i są bardzo wygodne, ale spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej to prosty sposób na to, aby nabawić się problemów związanych z plecami oraz kręgosłupem. Dlaczego? Głównym winowajcą jest niewłaściwa postawa, którą większość ludzi przyjmuje podczas pracy. Długotrwałe przebywanie w zgarbionej pozycji może mieć bardzo dotkliwe konsekwencje, takie jak: bóle w obręczy barkowej oraz karku, bóle pleców, a nawet migreny. Dlatego warto wyrobić w sobie samodyscyplinę i kontrolować swoją postawę w czasie pracy, a przede wszystkim unikać garbienia się. Ponadto lekarze twierdzą, że dużą ulgą dla kręgosłupa mogą być krótkie spacery w czasie pracy (np. wyjście do sąsiedniego pokoju).

A po pracy wreszcie jest czas na… trening!

Po ciężkim dniu pracy perspektywa dodatkowej aktywności fizycznej może nie być zachęcająca. Trzeba jednak przyznać, że wysiłek umysłowy nie może zastąpić regularnych ćwiczeń, a siedzący tryb życia jest olbrzymim zagrożeniem dla zdrowia. Brak ruchu stanowi coraz częstszą przyczynę rozmaitych schorzeń oraz dolegliwości. Z tego względu nawet krótka aktywność fizyczna będzie cennym sprzymierzeńcem w walce o zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli trening na siłowni lub jogging jest zbyt dużym wyzwaniem, długi spacer w zupełności wystarczy.

Pamiętajmy – wysokie zarobki oraz perspektywa awansu to nie wszystko. Nadrzędnym celem każdego człowieka powinno być własne zdrowie, ponieważ jest ono bezcenne.

Ecodriving. W trosce o środowisko i własny portfel – TwojeTeksty.pl

Program realizowany w ramach szkolenia młodych kierowców ma olbrzymi wpływ na kształtowanie bezpieczeństwa oraz poprawę ogólnej kultury jazdy na drogach w Polsce. Dlatego wszelkie próby wprowadzenia zmian w podstawie programowej są gorączkowo komentowane. Tak właśnie było w 2014 roku, gdy podjęto decyzję o tym, że młodzi kierowcy będą musieli zapoznać się z zasadami ecodrivingu. Co prawda, dla wielu osób mogło to być wyłącznie dodatkowe utrudnienie podczas egzaminu. Jednakże ecodriving to w rzeczywistości bardzo przydatna umiejętność. Oszczędność to nie jedyny argument przemawiający za ecodrivingiem, ponieważ taka jazda zauważalnie wydłuża żywotność hamulców oraz innych części narażonych na szybkie zużycie. Jakich zasad należy przestrzegać, aby jeździć ekologicznie i ekonomicznie?

 

Skandynawski styl na polskich drogach

Północnoeuropejskie państwa przodują w kwestii dbania o środowisko naturalne. Skandynawskie podejście do ekologii umożliwiło opracowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych, które zwiększają efektywność poszczególnych działań, a jednocześnie nie są tak dużym obciążeniem dla środowiska. Dlaczego jest to tak istotne w przypadku ecodrivingu? Ponieważ ograniczenie spalania paliwa siłą rzeczy przekłada się na niższą emisję spalin. To z kolei powoduje, że jazda staje się bardziej ekonomiczna i przyjazna dla środowiska.

Zrozumienie teorii ecodrivingu to pierwszy krok do oszczędnej jazdy

Wielu młodych kierowców może potraktować ecodriving jako zło konieczne, które jest warunkiem do uzyskania wymarzonego prawa jazdy. Sceptyczne podejście nieraz wykazują także kierowcy z większym stażem. Tymczasem zrozumienie ogólnych założeń ecodrivingu to niezbędny warunek do tego, aby opanować ten styl jazdy.

Podstawową kwestią jest rozprawienie się z jednym z największych mitów dotyczących ecodrivingu. Otóż taka jazda wcale nie oznacza żmudnej i powolnej podróży. Wręcz przeciwnie. Ecodriving, wbrew niektórym opiniom, cechuje się naprawdę dużą dynamiką. Sekret tkwi jednak w umiejętnym operowaniu pracą silnika, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie spalania.

Ecodriving od podstaw – jak jeździć ekologicznie?

1. Silnik powinien pracować wyłącznie w trakcie jazdy. Z tego założenia wynika kilka pomniejszych uwag. Przede wszystkim kierowca powinien unikać sytuacji, gdy po uruchomieniu silnika nie rozpoczyna jazdy. Po pierwsze, takie działanie jest niezgodne z prawem, przez co kierowca może nawet otrzymać mandat za włączony silnik podczas postoju. Po drugie, nowe samochody nie wymagają żadnego rozgrzewania lub innych podobnych zabiegów. Dlatego warto zapamiętać, że silnik należy uruchomić tuż przed rozpoczęciem jazdy i wyłączyć go zaraz po jej zakończeniu.

2. Praca na wysokim biegu. Jest to chyba najbardziej rozpoznawalny symbol jazdy zgodnej z regułami ecodrivingu. Kierowca powinien dążyć do tego, aby praca silnika odbywała się na możliwie najwyższym biegu. W tym aspekcie bardzo ważne jest wyczucie. Jeżeli bowiem bieg zostanie podwyższony przy niskich obrotach, silnik może zacząć się „dławić”. Takie działanie przynosi zdecydowanie więcej szkód niż pożytku. Silnik powinien więc pracować na wysokim biegu, jednak z zachowaniem odpowiedniej mocy obrotowej.

3. Uwaga na zbędny balast! Wypełniony bagażnik, boksy podróżne, relingi dachowe; to wszystko przekłada się na gorszą aerodynamikę. Aby zredukować spalanie w samochodzie, należy usunąć
wszelkie dodatkowe wyposażenie, które nie jest niezbędne w trakcie jazdy.

4. Jak hamować zgodnie z ecodrivingiem? Podstawową zasadą jest w tym przypadku unikanie gwałtownego hamowania. Rzecz jasna czasami takie działanie to jedyny sposób na uniknięcie kolizji. Jednak w wielu sytuacjach można zapobiec konieczności nagłego hamowania. W tym celu wystarczy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości na drodze. Przydatna będzie również umiejętność przewidywania. Przykładowo, jeżeli w oddali kierowca zobaczy tworzący się korek, dalsze rozpędzanie pojazdu nie ma większego sensu.

Oczywiście opisane porady stanowią zaledwie wstęp do ekologicznej i ekonomicznej jazdy. Teoria jest w tym przypadku bardzo ważna, choć nie można zapominać o praktyce. Jeśli kierowca zastosuje się do przedstawionych zasad, szybko ujrzy rezultaty w postaci mniejszego spalania. Poprawie ulegnie również żywotność wielu podzespołów.

Chować czy inwestować, czyli krótki poradnik dotyczący zarządzania oszczędnościami – TwojeTeksty.pl

Posiadane oszczędności to kluczowe zabezpieczenie domowego budżetu. Jeśli jednak dysponujemy większą sumą pieniędzy, warto zastanowić się nad zainwestowaniem określonej części kapitału. Niestety, inwestycje są często postrzegane jako niezwykle ryzykowny proceder, co skutecznie zniechęca ludzi do zainteresowania się tym tematem. A jak jest w rzeczywistości?

Odpowiednie zarządzanie kapitałem to połowa sukcesu

We wstępie znalazła się informacja o tym, że kapitał inwestycyjny nie powinien składać się ze wszystkich zaoszczędzonych środków. Należy bowiem zadbać o stały dostęp do pieniędzy, które można przeznaczyć na niespodziewane wydatki. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby inwestycja nie wpływała na naszą płynność finansową.

Każdy człowiek ma pewne wyobrażenia dotyczące inwestowania, jednak zazwyczaj są to całkowicie mylne odczucia. Przykładem może być przekonanie, że inwestycje są zarezerwowane dla ludzi posiadających duży kapitał. Obecnie bez trudu można znaleźć wiele interesujących schematów inwestycyjnych, które nie wymagają znacznego wkładu finansowego. Oczywiście większe pieniądze generują okazalszy zysk, jednak początkujący powinni ograniczyć się do relatywnie niewielkich kwot.

Od czego zacząć przygodę z inwestowaniem?

Najlepszym wyborem dla początkujących inwestorów będą programy gwarantujące zysk i zapewniające stosunkowo duży poziom bezpieczeństwa. Inwestowanie zawsze jest obarczone ryzykiem, dlatego na początku warto wybierać takie rozwiązania, które minimalizują szansę na utratę całości lub części kapitału. Jakie metody inwestycyjne zasługują na polecenie?

Lokaty bankowe to jeden z najprostszych i najbardziej znanych sposobów na pomnożenie zaoszczędzonych środków. Naturalnie zysk z takiej inwestycji będzie oscylować w granicy kilku procent od wpłaconej kwoty, ale trzeba zaznaczyć, że założenie lokaty jest szybkie, proste i nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy. Ryzyko utraty kapitału jest minimalne, ponieważ bank musiałby ogłosić bankructwo, a nawet jeżeli do tego dojdzie, pieniądze klientów zostają zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Alternatywną dla lokaty bankowej może być fundusz inwestycyjny. Taka metoda inwestowania opiera się na zakupie papierów wartościowych, a fundusz pełni rolę pośrednika w transakcji. Dużym plusem tego sposobu jest możliwość osiągnięcia zadowalającego zysku, a także stosunkowo prosta procedura zakupu wybranego funduszu. Inwestowanie w papiery wartościowe jest obarczone pewnym ryzykiem, dlatego przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z dokładnymi warunkami umowy.

Opisane sposoby mogą być wykorzystane przez każdego, kto chciałby zainwestować posiadany kapitał. Lokaty bankowe oraz fundusze inwestycyjne to przystępne instrumenty, które nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności, a więc są odpowiednie dla wszystkich. To jednak nie zwalnia z odpowiedzialności, ponieważ każda forma inwestycji wymaga przestrzegania opisanych zasad zarządzania kapitałem.

Przykładowy opis kategorii – dyski zewnętrzne

Jaki dysk zewnętrzny kupić?

Dysk wymienny umożliwia wygodne przechowywanie zdjęć, aplikacji, dokumentów oraz wielu innych plików. Niewątpliwym atutem dysków twardych zewnętrznych jest duża praktyczność. Takie urządzenie można bowiem łatwo podłączyć do dowolnego komputera lub laptopa. Dzięki temu użytkownik jest w stanie szybko uzyskać dostęp do swoich plików w praktycznie każdym miejscu. Oczywiście trzeba pamiętać, że poszczególne przenośne dyski twarde mają nieco inne parametry. To z kolei rodzi wątpliwości dotyczące tego, który dysk zewnętrzny wybrać? Na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu?

Pojemność dysku

Dla wielu osób to właśnie pojemność wybranego dysku przenośnego do laptopa będzie miała największe znaczenie. W sklepach najczęściej można natrafić na dyski z pojemnością wynoszącą 1 TB, 2 TB lub 4 TB. Rzecz jasna trzeba pamiętać o tym, że większa pojemność na ogół wiąże się z wyższą ceną dysku. Ten parametr jest również istotny pod kątem wyboru określonego urządzenia. Często bowiem pojawia się dylemat – pendrive czy dysk zewnętrzny? Biorąc pod uwagę pojemność obydwu urządzeń, pamięć zewnętrzna do laptopa w formie dysku będzie korzystniejszym rozwiązaniem.

Wielkość dysku

Kolejnym istotnym parametrem jest fizyczna wielkość dysków przenośnych. Na rynku królują urządzenia o rozmiarze 2,5’’ lub 3,5’’. Warto jednak wiedzieć, że wielkość dysku bezpośrednio przekłada się na jego parametry. Większe urządzenia są bardziej pojemne, działają szybciej, a w dodatku są tańsze. Natomiast dyski mające 2,5 cala charakteryzują się cichszą i bardziej energooszczędną pracą. Co więcej, nie potrzebują one dodatkowego zasilacza. Jak widać, każdy rodzaj dysku ma swoje wady i zalety. Bardzo ważne jest to, aby urządzenie zostało stworzone przez renomowanego producenta. Dyski przenośne do laptopa znajdują się w ofertach firm, takich jak: ADATA, Western Digital, Maxtor.

Typ dysku

Dysk przenośny do komputera może zostać wykonany w formacie SSD lub HDD. Różnica między takimi urządzeniami jest zasadnicza. Dysk twardy zewnętrzny SSD to dużo nowocześniejsze rozwiązanie. Jego zaletami są między innymi: większa wytrzymałość, lepsza wydajność oraz bezgłośna praca. Natomiast w przypadku dysków HDD należy wspomnieć o tym, że są one dużo tańsze. Podczas zakupu urządzenia warto również zwrócić uwagę na interfejs. Obecnie najczęściej produkowaną formą pamięci zewnętrznej jest dysk USB. W tym aspekcie należy wyróżnić trzy popularne rodzaje interfejsów – USB 2.0, USB 3.0, a także USB 3.1. Im wyższe oznaczenie, tym szybszy i bardziej wydajny będzie dysk przenośny USB.

TwojeTeksty.pl

This site is protected by wp-copyrightpro.com