• kontakt@twojeteksty.pl

Portfolio

Portfolio

 

Chować czy inwestować, czyli krótki poradnik dotyczący zarządzania oszczędnościami – TwojeTeksty.pl

Posiadanie jakichkolwiek oszczędności stanowi doskonałe zabezpieczenie domowego budżetu. Jeśli jednak dysponujemy większą sumą pieniędzy, warto zastanowić się nad zainwestowaniem określonej części kapitału. Niestety, inwestycje są często postrzegane jako niezwykle ryzykowny proceder, co skutecznie zniechęca ludzi do zainteresowania się tym tematem. A jak jest w rzeczywistości?

Odpowiednie zarządzanie kapitałem to połowa sukcesu

We wstępie znalazła się informacja o tym, że kapitał inwestycyjny nie powinien składać się ze wszystkich zaoszczędzonych środków. Należy bowiem zadbać o stały dostęp do pieniędzy, które można przeznaczyć na niespodziewane wydatki. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby inwestycja nie wpływała na naszą płynność finansową.

Każdy człowiek ma pewne wyobrażenia dotyczące inwestowania, jednak zazwyczaj są to całkowicie mylne odczucia. Przykładem może być przekonanie, że inwestycje są zarezerwowane dla ludzi posiadających duży kapitał. Obecnie bez trudu można znaleźć wiele interesujących schematów inwestycyjnych, które nie wymagają znacznego wkładu finansowego. Oczywiście większe pieniądze generują okazalszy zysk, jednak początkujący powinni ograniczyć się do relatywnie niewielkich kwot.

Od czego zacząć przygodę z inwestowaniem?

Najlepszym wyborem dla początkujących inwestorów będą programy gwarantujące zysk i zapewniające stosunkowo duży poziom bezpieczeństwa. Inwestowanie zawsze jest obarczone ryzykiem, dlatego na początku warto wybierać takie rozwiązania, które minimalizują szansę na utratę całości lub części kapitału. Jakie metody inwestycyjne zasługują na polecenie?

Lokaty bankowe to jeden z najprostszych i najbardziej znanych sposobów na pomnożenie zaoszczędzonych środków. Naturalnie zysk z takiej inwestycji będzie oscylować w granicy kilku procent od wpłaconej kwoty, ale trzeba zaznaczyć, że założenie lokaty jest szybkie, proste i nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy. Ryzyko utraty kapitału jest minimalne, ponieważ bank musiałby ogłosić bankructwo, a nawet jeżeli do tego dojdzie, pieniądze klientów zostają zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Alternatywną dla lokaty bankowej może być fundusz inwestycyjny. Taka metoda inwestowania opiera się na zakupie papierów wartościowych, a fundusz pełni rolę pośrednika w transakcji. Dużym plusem tego sposobu jest możliwość osiągnięcia zadowalającego zysku, a także stosunkowo prosta procedura zakupu wybranego funduszu. Inwestowanie w papiery wartościowe jest obarczone pewnym ryzykiem, dlatego przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z dokładnymi warunkami umowy.

Opisane sposoby mogą być wykorzystane przez każdego, kto chciałby zainwestować posiadany kapitał. Lokaty bankowe oraz fundusze inwestycyjne to przystępne instrumenty, które nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności, a więc są odpowiednie dla wszystkich. To jednak nie zwalnia z odpowiedzialności, ponieważ każda forma inwestycji wymaga przestrzegania opisanych zasad zarządzania kapitałem.

Korporacyjne zdrowie, czyli wpływ pracy biurowej na organizm człowieka – TwojeTeksty.pl

 

Praca w nowoczesnym biurze jest często uznawana za niezwykle komfortowe oraz wygodne zajęcie. Dlatego stwierdzenie, że pracownicy biurowi mogą być narażeni na liczne problemy zdrowotne, wydaje się zupełnie odrealnione. Niemniej jednak zagrożenie jest realne i należy się z nim liczyć.

Oczywiście pracownicy biurowi nie mają zazwyczaj bezpośredniej styczności z niebezpiecznymi substancjami, a ponadto nie muszą wykonywać czynności obarczonych ryzykiem. Zagrożenie związane z pracą biurową ma bowiem charakter długofalowy, przez co zdrowotne konsekwencje mogą ujawnić się dopiero po kilku miesiącach lub latach. Co gorsza, ludzie pracujący w biurze są często przekonani, że ich praca nie może stać się przyczyną poważnych schorzeń.

Przejrzyj na oczy i dostrzeż problem!

Niemal każdy pracownik biurowy wykonuje swoje zadania przy użyciu komputera. Naturalnie systemy komputerowe umożliwiają bardziej efektywną pracę, ale trzeba pamiętać o tym, że kilka godzin spędzonych przed monitorem oznacza spore obciążenie dla oczu. Jak sobie z tym radzić? Dobrym sposobem jest organizowanie krótkich przerw w pracy (np. co pół godziny), które umożliwią oderwanie wzroku od ekranu. Taka przerwa powinna trwać dwie lub trzy minuty, dzięki czemu mięśnie oka zyskają cenną chwilę odpoczynku. Jeżeli praca przed komputerem jest przyczyną nadmiernej suchości w oku, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup kropli nawilżających.

Wyprostuj się i pomyśl o kręgosłupie!

Fotele biurowe wydają się bardzo wygodne, jednak spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej to prosty sposób na to, aby nabawić się problemów związanych z plecami oraz kręgosłupem. Dlaczego? Głównym winowajcą jest niewłaściwa postawa, którą większość ludzi przyjmuje podczas pracy. Długotrwałe przebywanie w zgarbionej pozycji może mieć bardzo dotkliwe konsekwencje, takie jak: bóle w obręczy barkowej oraz karku, bóle pleców, a nawet migreny. Dlatego warto wyrobić w sobie samodyscyplinę i kontrolować swoją postawę w czasie pracy, a przede wszystkim unikać garbienia się. Ponadto lekarze twierdzą, że dużą ulgą dla kręgosłupa mogą być krótkie spacery w czasie pracy (np. wyjście do sąsiedniego pokoju).

A po pracy wreszcie jest czas na… trening!

Po ciężkim dniu pracy perspektywa dodatkowej aktywności fizycznej może nie być zachęcająca. Niestety, wysiłek umysłowy nie może zastąpić regularnych ćwiczeń, a siedzący tryb życia jest olbrzymim zagrożeniem dla zdrowia. Brak ruchu stanowi bardzo częstą przyczynę rozmaitych schorzeń oraz dolegliwości. Z tego względu nawet krótka aktywność fizyczna będzie cennym sprzymierzeńcem w walce o zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli trening na siłowni lub jogging jest zbyt dużym wyzwaniem, długi spacer w zupełności wystarczy.

Wysokie zarobki oraz perspektywa awansu to nie wszystko. Nadrzędnym celem każdego człowieka powinno być własne zdrowie, ponieważ jest ono bezcenne.

 

TwojeTeksty.pl

This site is protected by wp-copyrightpro.com