• kontakt@twojeteksty.pl

Freelancerzy podczas upału. Letni niezbędnik pracownika umysłowego

Freelancerzy podczas upału. Letni niezbędnik pracownika umysłowego

Wysokie temperatury są szczególnie uciążliwe dla osób pracujących fizycznie. Wykonywanie powierzonych obowiązków staje wówczas się dużo trudniejsze, a w skrajnych przypadkach – upał może być nawet uzasadnieniem przerwania pracy. W nieco lepszej sytuacji znajdują się pracownicy umysłowi. Jednakże ich efektywność również maleje na skutek wyjątkowo dużych temperatur. Freelancerzy nie mogą sobie pozwolić na opóźnienia w realizacji poszczególnych zleceń. Jak więc poradzić sobie z pracą biurową w trakcie fali upałów?

Freelancerzy i ich praca

Dlaczego odpowiednia temperatura w miejscu pracy ma duże znaczenie?

Specjaliści zajmujący się tematem efektywności pracy przeprowadzili liczne badania dotyczące wpływu temperatury na produktywność. Wyniki okazały się jednoznaczne. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w miejscu pracy przekłada się na zauważalne zmniejszenie efektywności pracowników. Rozbieżności pojawiły się podczas próby określenia tego, jaka temperatura powinna zostać uznana za optymalną. Najczęstszym wynikiem był przedział 20-25 stopni Celsjusza. Warto jednak zauważyć, że każdy człowiek może mieć własne preferencje dotyczące idealnej temperatury w pomieszczeniu. Niemniej eksperci zgodnie twierdzą, że praca podczas upału będzie mniej efektywna.

Koncentracja – jak powinni pracować freelancerzy?

Zmniejszona produktywność sprawia, że pracownicy umysłowi powinni zachować wzmożoną koncentrację w trakcie pracy. Maksymalne skupienie uwagi jest korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim w ten sposób można szybciej zakończyć wyznaczone zadanie. Wolny czas warto przeznaczyć na chwilę relaksu, który jest nieocenionym wsparciem dla mózgu. Ponadto zachowanie koncentracji pozytywnie wpłynie na jakość pracy.

Freelancerzy muszą pamiętać o wodzie

Nie zapominaj o wodzie!

Regularne nawadnianie organizmu jest ważne nie tylko podczas uprawiania sportu i dużego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura wzmaga potliwość, przez co organizm traci nie tylko wodę, ale również cenne substancje mineralne. Z tego powodu regularne uzupełnianie płynów to niezwykle ważna, choć często lekceważona czynność. Jednak nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że odwodnienie może okazać się naprawdę poważnym problemem. Dlatego butelka wody powinna stać się nieodłącznym towarzyszem freelancera podczas upałów.

Pracowniku – znaj swoje prawa!

Pracownicy zatrudnieni w biurach mają nieco mniejszą swobodę działania niż freelancerzy. Jednak w przypadku zatrudnienia na etat warto pamiętać o jednym ważnym aspekcie. Biuro jako miejsce pracy musi spełniać określone wymogi. Szczegółowe przepisy dotyczące tego zagadnienia znajdują się w prawie pracy. Ogólnie można podsumować je stwierdzeniem, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom komfortowych warunków pracy. Takim działaniem jest między innymi zagwarantowanie dostępu do wody lub innych napojów. Jeśli chodzi o temperaturę w miejscu pracy, pracownicy mogą oczekiwać uruchomienia klimatyzacji albo wykorzystania innych metod na zwalczenie wszechobecnego ciepła. Jeżeli pracodawca nie wywiąże się z obowiązków, wszelkie zaniedbania mogą zostać zgłoszone Państwowej Inspekcji Pracy.

Walka z upałami z pewnością nie jest prosta, jednak troska o własne zdrowie powinna być najważniejsza dla każdego człowieka. Freelancerzy oraz pracownicy umysłowi muszą pamiętać o odpoczynku i dbaniu o dobre samopoczucie w trakcie wykonywania służbowych obowiązków.

Poprzedni tekst: Napisz to sam! Jak napisać tekst sprzedażowy?
TwojeTeksty.pl
TwojeTeksty.pl

This site is protected by wp-copyrightpro.com