• kontakt@twojeteksty.pl

Freelancerzy podczas upału. Letni niezbędnik pracownika umysłowego

Jak radzić sobie z pracą w trakcie upału?

Freelancerzy podczas upału. Letni niezbędnik pracownika umysłowego

Wysokie temperatury są szczególnie uciążliwe dla osób pracujących fizycznie. Wykonywanie powierzonych obowiązków staje wówczas się dużo trudniejsze, a w skrajnych przypadkach – upał może być nawet powodem przerwania pracy. W nieco lepszej sytuacji znajdują się pracownicy umysłowi. Jednakże ich efektywność również maleje na skutek wyjątkowo dużych temperatur. Co gorsza, freelancerzy nie mogą sobie pozwolić na opóźnienia w realizacji poszczególnych zleceń. Jak więc radzić sobie z pracą biurową przy fali upałów?

Freelancerzy i ich praca

Dlaczego odpowiednia temperatura w miejscu pracy ma duże znaczenie?

Naukowcy przeprowadzili już kilka badań dotyczących wpływu temperatury na efektywność pracy. Wyniki były jednoznaczne. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w miejscu pracy przekłada się na zauważalne zmniejszenie efektywności pracowników. Rozbieżności pojawiły się dopiero podczas próby określenia tego, jaka temperatura jest najbardziej optymalna. Najczęstszym wynikiem był przedział od 20 do 25 stopni Celsjusza. Oczywiście każdy człowiek ma własne preferencje dotyczące temperatury panującej w miejscu pracy. Niemniej eksperci zgodnie twierdzą, że praca podczas upału będzie mniej efektywna.

Koncentracja – jak powinni pracować freelancerzy?

Zmniejszona produktywność wymaga zachowania jeszcze większej koncentracji w trakcie pracy. Maksymalne skupienie uwagi jest korzystne z kilku powodów. Przede wszystkim w ten sposób można szybciej zakończyć wyznaczone zadanie. Wolny czas warto natomiast przeznaczyć na relaks, który jest nieocenionym wsparciem dla mózgu. Ponadto zachowanie koncentracji pozytywnie wpłynie na naszą jakość pracy.

Freelancerzy muszą pamiętać o wodzie

Nie zapominaj o wodzie!

Regularne nawadnianie organizmu jest istotne nie tylko podczas uprawiania sportu. Wysoka temperatura wzmaga potliwość, przez co organizm traci nie tylko wodę, ale również cenne substancje mineralne. Toteż nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że ewentualne odwodnienie będzie poważnym problemem. Zasada jest więc prosta – butelka wody to nieodłączny towarzysz freelancera podczas upałów.

Pracowniku – znaj swoje prawa!

Aktualne przepisy prawa pracy jasno wskazują, że pracodawca ma obowiązek dbania o to, aby jego pracownicy wykonywali obowiązki w możliwie najbardziej komfortowych warunkach. Jego zadaniem jest więc np. zagwarantowanie pracownikom stałego dostępu do wody lub innych napojów. Jeśli chodzi o temperaturę w miejscu pracy, pracownicy mogą oczekiwać uruchomienia klimatyzacji. Co zrobić, gdy pracodawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków? Wszelkie zaniedbania warto zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy.

Walka z upałami z pewnością nie jest prosta, ale troska o własne zdrowie powinna być najważniejsza dla każdego człowieka. Freelancerzy oraz pracownicy umysłowi muszą pamiętać o odpoczynku i dbaniu o dobre samopoczucie w trakcie wykonywania służbowych obowiązków.

Poprzedni tekst: Napisz to sam! Jak napisać tekst sprzedażowy?
TwojeTeksty.pl
TwojeTeksty.pl

This site is protected by wp-copyrightpro.com