• kontakt@twojeteksty.pl

Dylematy językowe, czyli jak napisać dowolny tekst

Dylematy językowe, czyli jak napisać dowolny tekst

Pisanie tekstów
Słynne przysłowie głosi, iż mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Niestety, pismo nie zostało porównane do żadnego szlachetnego kruszcu, choć pełni ono równie istotną funkcję w każdym języku. Co więcej, znakomity mówca nie musi być równie utalentowanym pisarzem, gdyż sztuka tworzenia tekstów jest dość złożona. Językoznawcy przyznają, że zachowanie poprawnej polszczyzny w tekście wymaga nie tylko obszernego zasobu słownictwa, ale także wiedzy na temat języka polskiego. Jak napisać tekst poprawny pod względem językowym?


Czego żąda rząd, czyli notatka o zawiłościach językowych


Jeżeli ktoś spróbuje przeczytać powyższy nagłówek, wymowa drugiego i trzeciego wyrazu będzie niemal identyczna, choć pod względem językowym obydwa terminy mają odmienną pisownię oraz znaczenie. Owszem, słowo rząd jest określeniem organu władzy, ale utożsamianie tego terminu z żądaniami jest błędne. Sprawowanie władzy w danym kraju to rządzenie. Z kolei żądania można zdefiniować jako pretensje dotyczące uzyskania określonych dóbr materialnych lub niematerialnych. Innymi słowy – drugi termin pochodzi od żądzy, czyli silnej chęci albo pragnienia. Dlatego w języku polskim występują również wyrazy pożądanie i żądny. Jeśli chodzi o wszelkie aspekty dotyczące władzy, tutaj obowiązuje inna zasada, przez co w słowniku znajdziemy następujące wyrażenia: rządzić, zarządzenie, rozporządzenie.

Ten pozornie trywialny przykład stanowi trafne zobrazowanie problemów, które piętrzą się przed autorami tekstów. Niestety, opisana zależność powoduje, że coraz więcej publikowanych treści jest niepoprawnych pod względem językowym. Jednak nie należy ulegać ogólnej tendencji, ponieważ napisanie poprawnego tekstu wcale nie jest takie trudne.

Jak napisać tekst

Jak napisać tekst – kilka wskazówek przeznaczonych dla twórców


1. Słowniki nie gryzą. Rozwój technologii i olbrzymia dostępność różnorakich informacji sprawia, że ludzie zwracają coraz większą uwagę na przekazywaną treść, a kwestia poprawności językowej spada na dalszy plan. Jednakże ta reguła dotyczy głównie komunikacji nieformalnej, przez co nie ma zastosowania w przypadku publikowanych tekstów. Aby zachować profesjonalny charakter artykułu, należy bezwzględnie zadbać o jego poprawność językową. Jak poradzić sobie z kłopotliwymi wyrażeniami? Nieocenionym wsparciem dla każdego autora są słowniki językowe. Wiedza zawarta w takich publikacjach pozwala skorygować ewentualne błędy i przyczynia się do poprawy ogólnego stylu pisania.

2. Jeżeli masz wątpliwości, nie bój się poprosić o poradę. Oczywiście nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Krótka publikacja nie musi być redagowana przez profesjonalnego korektora, ale to nie zmienia faktu, że pomoc drugiej osoby zazwyczaj pozytywnie wpływa na jakość tekstu. Czytelnik tekstu może bowiem łatwiej wyłapać ewentualne literówki lub błędy. Dzięki temu autor będzie miał szansę na wprowadzenie zmian w przygotowywanym artykule.

3. Doskonalenie swojego warsztatu to klucz do sukcesu. Jeżeli ktoś nie pracuje w branży wymagającej nieustannego kontaktu z tekstem, napisanie nawet pozornie prostego pisma może okazać się wyzwaniem. Dlatego najlepszym sposobem na doskonalenie swoich umiejętności jest regularna praktyka.

Warto także pamiętać o regularnym odwiedzaniu naszego bloga. Już wkrótce pojawi się na nim więcej artykułów poświęconych kwestiom językowym. W kolejnym wpisie przedstawimy kilka wskazówek dotyczących tego, jak napisać ofertę sprzedażową.

Poprzedni tekst: Jakie korzyści zapewnia współpraca z copywriterem?

Następny tekst: Jasna strona copywritingu

TwojeTeksty.pl
TwojeTeksty.pl

This site is protected by wp-copyrightpro.com